Amortisör Testi

bestotoekspertiz

Sürüş anında sarsıntıyı azaltmak için araç ile zemin arasına yastıklama görevi yapar aracın engellerde hasar görmemesi için denge sağlayan mekanizmadır.Süspansiyon oluşum düzeninde amortisör, yay ve lastik takozların dan yararlanılır. Aracın lastikleri dahi süspansiyon sistemine dahildir. Bu sistemde aracın tekerlerinin çukur ve tümseklerde seviyeye göre aşağı yukarı hareket etmesi ile aracı düz bir sistemde tutarak titremesini önler. Süspansiyonların tam randımanla çalışması için 5 ana parçaya ihtiyacı vardır; Yaylar, amortisör, askı sistemleri ve çubukları rotiller dir.
Araçlarda süspansiyon sistemi oldukça önemlidir. Para ödeyip satın aldığımız araçlarda çocuklarımızı, ailemizi ve emanet olan mallarımızı taşıyoruz. Can ve mal güvenliğinin sağlanmasında otomobilin süspansiyon sistemi oldukça önemlidir. Aracı yolda tutan taşıyan mekanik sistemlerdir. Süspansiyon sisteminde meydana gelen hasarlar yol tutuşunu bozacak ve kazalara neden olacaktır.
Süspansiyon testleri araç kontrollerinde en önemli kısımlardır. Sürüş güvenliğini sağlayan bu parçaların detaylı kontrolleri merkezimizde yapılmaktadır.Süspansiyon bölümü ön takım olarak adlandırılırlar.

Süspansiyon sistemi ne işe yarar;

  • Aracın tüm yükünü taşırlar
  • Direksiyon desteği ile sağa sola dönüşleri düzende tutar
  • Aracın düz ve dengede gitmesini sağlar
  • Viraj dönüşlerinde rahat dönüşü ve yol tutuşunun kontrolünü sağlar
  • Aracın savrulmasını,kaymasını, tümseklerde daha kontrollü geçişi sağlar
  • Dönerek kaymayı engeller
  • Fren sırasında aracın kaymasını engeller
Araçta güvenli sürüşün temel fonksiyonları olan süspansiyon sistemlerinin genel ve detaylı kontrolleri merkezimizde özellikle yapılmaktadır. Çok fazla önem verilen süspansiyon testi yaptırmadan araç satın almayın.
Süspansiyon testi aracın 4 adet amortisörler ine eşit olarak verilen titreşim ve hareket sonucu olası amortisör ve süspansiyon organlarındaki hatayı tespit ederek sizlere daha güvenli bir sürüş için yardımcı olmaktadır.  süspansiyon testi özel cihazlar, uzman bir ekip ile yapılmaktadır.